Zielony wolontariat

Utworzono dnia 06.11.2019

Sprawozdanie z realizacji programu pod nazwą

„O rośliny dbamy, pszczołom pomagamy”

28 października 2019 r. nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu pod nazwą    „O rośliny dbamy, pszczołom pomagamy”, polegającym m.in. na zbudowaniu rabaty z roślinami miododajnymi wśród których zostanie wkomponowany domek dla owadów zapylających.

Jego celem było uświadomienie i uwrażliwienie najmłodszego pokolenia na potrzebę ochrony pszczół i innych owadów zapylających oraz poszerzenie ich wiedzy o roślinach miododajnych.

Projekt ten był częścią konkursu pod hasłem – „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” – był adresowany do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jego organizatorem był Dziennik Wschodni, a Patronem Grupa Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA.

Realizatorami projektu pod nazwą „O rośliny dbamy, pszczołom pomagamy” byli uczniowie klasy VIB, a koordynatorem Pani Iwona Krupczak.

W początkowej fazie uczestniczyło kilkoro chętnych uczniów. Jednakże w miarę upływu czasu sukcesywnie przybywało nam wolontariuszy. Końcowy efekt to zaangażowana cała klasa licząca 17 osób.

Harmonogram naszych działań:

1. Rozpowszechnienie wśród uczniów i rodziców naszej szkoły informacji o realizacji projektu – inicjatywa własna:
  • zaprezentowanie celów i zadań projektu podczas ogólnego zebrania z rodzicami na forum szkoły,

umieszczenie tekstu relacji z realizacji projektu wraz z logo Dziennika Wschodniego, Zielonego Wolontariatu i Grupy Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA. – strona internetowa szkoły.

• gazetka na korytarzu szkolnym – (środki własne).,
  • wykonanie zakładek do książek z krótkim opisem roślin miododajnych oraz owadami zapylającymi z zaznaczeniem ich roli w ekosystemie – (środki własne)
  1. Wybranie miejsca na rabatę:
  • zmierzenie powierzchni,
  • wyznaczenie jej granic
  • określenie rodzaju gleby, jej zasobność i stopienia nasłonecznienia.
  1. Zaprojektowanie przez uczniów rabaty z roślinami miododajnymi z uwzględnieniem pory ich kwitnienia, wysokości roślin i ich potrzeb.
  2. Zespół projektowy w drodze głosowania wybrał najlepiej zaprojektowane ogródki (wręczono własnoręcznie zaprojektowane dyplomy – środki własne).

Faza realizacji działań w plenerze:

• zagospodarowanie miejsca przy obiekcie szkolnym:
  • przygotowanie miejsca na rabatę – konserwator – (środki własne),
  • wykonanie obrzeży z krawężnika – konserwator – (środki własne),
  • zakup cementu na wzmocnienie obrzeża – konserwator – (środki z projektu),
  • przygotowanie podłoża – konserwator – (środki własne),
  • zakup kilku worków z ziemią i nawozem, kompostu – koordynator – (środki z projektu),
  • pozyskanie pozostałej części ziemi – współpraca z Wójtem Gminy Księżpol – (środki własne),
  • wybór roślin miododajnych – inicjatywa uczniów,
  • zakup sadzonek, cebulek, nasion kwiatów oraz kłaczy – koordynator – (środki z projektu),
  • sadzonki, cebulki i nasiona kwiatów podarowane przez rodziców uczniów – inicjatywa rodziców,
  • wspólne sadzenie roślin – uczniowie i koordynator,
  • pozyskanie z tartaku kory na wyściółkowanie rabaty – (środki własne),
  • pozyskanie domku dla owadów od GOK w Księżpolu – (środki własne),
  • umieszczenie tabliczki z logo Dziennika Wschodniego, Zielonego Wolontariatu i Grupy Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA.
  • zaproszenie dziennikarza  Dziennika Wschodniego w celu przeprowadzenia wywiadu z przebiegu realizacji projektu.
  • wizyta w pasiece oraz pogadanka na temat pszczół, zostanie wygłoszona przez zaprzyjaźnionego pszczelarza – ze względu na nieodpowiednią porę roku, to zadanie zostało przeniesione na kwiecień/maj.
  • pielęgnacja i podlewanie roślin – cały rok według potrzeb – uczniowie biorący udział w projekcie, koordynator, pracownicy obsługi – (środki własne),
  • nawożenie roślin naturalnymi środkami – koordynator – (środki własne),
  • obserwacja roślin jak rosną, rozwijają się i czy odwiedzają je owady zapylające – cały rok,
  • sprawdzanie czy w domku dla owadów są już „mieszkańcy”.

Podsumowanie:

Uczniowie przygotują prezentację multimedialną z realizacji projektu i zaprezentują efekty wspólnego wysiłku przed społecznością szkolną oraz zostanie ona umieszczona na stronie internetowej szkoły na wiosnę jak rabata w pełni rozkwitnie.

Koordynator projektu – Iwona Krupczak

ZDJĘCIA Z REALIZACJI