Wycieczka do Krakowa

Utworzono dnia 17.11.2022

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

W dniach 7 i 8 listopada 2022 r. uczniowie klas V i VI, wraz z opiekunami - panią Bożeną Kaziród, Bogumiłą Rymarz i Józefą Kusiak, uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i Wieliczki dofinansowanej z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Celem wyjazdu była edukacja historyczna, kulturalna i ekologiczno-przyrodnicza. Uczniowie mieli okazję poznać i poszerzyć swoją wiedzę na temat naszego dziedzictwa narodowego - odkryć bogactwo kulturalne, historyczne i przyrodnicze naszego kraju oraz zapoznać się z osiągnięciami polskiej nauki.  Wspólny pobyt miał również na celu klasową i międzyklasową integrację zespołów, a także uświadamiał uczniom, w jaki sposób można aktywnie, ciekawie i pożytecznie spędzać wolny czas.

W dniu 7 listopada 2022 r. zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce, spacerując labiryntem solnych korytarzy. Pani przewodnik zapoznała nas z historią, tradycjami i legendami związanymi z kopalnią. Podziwialiśmy wykute w soli piękne komory, podziemne jeziora, konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby.

Następnie wyruszyliśmy do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Kościuszkowskiego. Pod kierunkiem pani przewodnik zapoznaliśmy się z najważniejszymi faktami z życia Tadeusza Kościuszki i obejrzeliśmy wystawę „Kościuszko - bohater wciąż potrzebny” w kompleksie Bastionu V w Forcie. Po prelekcji przewodnika weszliśmy na szczyt Kopca Kościuszki, skąd podziwialiśmy cudowną panoramę miasta. Wieczorem ruszyliśmy na spacer po Rynku Krakowa i wybrzeżu Wisły.

Drugiego dnia wycieczki, pod kierunkiem pani przewodnik, zwiedzaliśmy i poznawaliśmy historię, tradycję, kulturę i zabytki Krakowa. Udaliśmy się na wzgórze Wawel, aby zobaczyć Zamek Królewski i zwiedzić Katedrę na Wawelu. Widzieliśmy konfesję św. Stanisława, nagrobki średniowiecznych królów w formie sarkofagów z wyrzeźbionymi podobiznami leżących władców, a także zeszliśmy do krypt, gdzie znajdowały się groby nowożytnych królów, wieszczów, marszałka Piłsudskiego i pary prezydenckiej. Mieliśmy także okazję wspiąć na wieżę, aby zobaczyć i dotknąć potężnego, słynnego Dzwonu Zygmunta. Przebywaliśmy na dziedzińcu najstarszego w Polsce uniwersytetu i zachwycaliśmy się pochodem postaci związanych z Uniwersytetem przy dźwiękach „Gaude amus igitur” wychodzących z XVII-wiecznego zegara w Collegium Maius. Spacerując Drogą Królewską, podziwialiśmy mury i najważniejsze zabytki starego Krakowa. Zatrzymaliśmy się przy Oknie Papieskim. Na trasie naszej podróży po Krakowie znalazł się także znajdujący się na Plantach, przed Bramą Floriańską, Barbakan z siedmioma wieżyczkami. Tradycyjnie zachwycaliśmy się urokami krakowskiego Rynku Głównego i kupowaliśmy pamiątki w Sukiennicach. Wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej i spędziliśmy chwilę na indywidualnej modlitwie w przepięknym Kościele Mariackim. Osoby zainteresowane sztuką  mogły wejść do galerii malarstwa i rzeźby polskiej, aby zobaczyć obrazy Jana Matejki. Oczywiście odwiedziliśmy znanego smoka i spędziliśmy czas w towarzystwie krakowskich gołębi. Aby jak najdłużej cudowne wspomnienia pozostały w naszej pamięci, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści przewodnika. Oglądaliśmy eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa i zachwycaliśmy się unikatowymi samolotami. Pobyt w muzeum był okazją do zadania wielu nurtujących chłopców pytań.

Dwudniowa wycieczka zintegrowała uczniów, dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych doświadczeń i wrażeń. Bogaty program wyjazdu sprawił, że każdy znalazł dla siebie interesujące treści i wzbogacił wiedzę o naszym dziedzictwie historycznym i kulturowym. Wszyscy w doskonałych humorach wrócili do swojej małej Ojczyzny- Księżpola. Pozostały wspomnienia i zdjęcia.

W poprzednim miesiącu: 1928